praca w niemczech, życie w niemczech

Komu przysługuje zasiłek na dziecko Kindergeld.

Komu przysługuje zasiłek na dziecko Kindergeld.

Komu przysługuje zasiłek na dziecko Kindergeld.

Kindergeld to zasiłek rodzinny na dziecko, wypłacany przez instytucje zwaną Familienkasse. Zasiłek przysługuje dla rodzin obywateli UE, trwale związanych z Niemcami, którzy tam mieszkają, pracują, osiągają dochody, płacą podatki i są w Niemczech ubezpieczeni.

Warunki jakie trzeba spełnić, aby otrzymać Kindergeld nie są jakieś wygórowane. Wnioskodawca musi posiadać miejsce zamieszkania w Niemczech. Ale zdąża się, że ktoś mieszka w innym państwie, lecz zwykle przebywa na terenie RFN i wtedy także może się starać o takie pieniądze. Ważne jest aby legalnie pracował, odprowadzał podatki oraz płacił minimum składek socjalnych.

Jeśli osoba składająca wniosek nie przepracowała 183 dni, to może po prostu udokumentować fakt półrocznego pobytu. Może to się odbywać w różnoraki sposób, np poprzez umowę o prace wykonywaną w okresie połowy roku.

O zasiłek możemy się starać także gdy, pracujemy w Niemczech na własny rachunek na podstawie działalności zarejestrowanej właśnie tam. Inną furtką jest fakt, że podlegamy ubezpieczeniu społecznemu tego kraju. Możemy tez być pracownikiem sezonowym, który 90 procent dochodów wypracował w RFN. Można być oddelegowanym z polskiej firmy i się starać o ten zasiłek.

Po złożeniu wniosku, możemy uzyskać świadczenia nawet na cztery lata wstecz, a potem pobierać je do momentu wygaśnięcia prawa do zasiłku. Zwykle tak się dzieje gdy wyjedziemy z Niemiec. Musimy wtedy zgłosić ten fakt do Familienkasse, aby nie być narażonym na roszczenia zwrotu pieniędzy.

Zasiłek możemy otrzymać na dzieci własne lub małżonka. Na przysposobione także, jeśli tylko należą do gospodarstwa domowego. Świadczenia wypłaca się do pełnoletności dziecka, lub gdy się uczy albo studiuje, to wtedy do 24 roku życia.

Gdy pobieramy zasiłek rodzinny w Polsce, to Kindergeld będzie pomniejszony o jego wysokość.

Komentarze

 1. Profile photo of Monika

  Monika

  13 czerwca 2013

  Jaka to jest kwota, tak mniej więcej? Czy jest wyliczana indywidualnie na podstawie zarobków?

 2. Profile photo of Dorota

  Dorota

  11 kwietnia 2013

  Chętnie pomożemy Państwu w załatwieniu wszelkich formalności. Jesteśmy kancelarią prawną specjalizującą się w prawie socjalnym na terenie Niemiec. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt na adres kindergeld@o2.pl

 3. Profile photo of admin

  admin

  15 września 2012

  proponuje zalozyc watek na forum

ChatClick here to chat!+
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com